ווטסאפ

ביום שאחרי המשבר

גבריאל אסולין

 

רופא שיניים יקר,

תקופה מלאה בחוסר ודאות עוברת על כולנו, והשאלות היחידות ששואלים אותי בימים אלה כל רופאי השיניים היא: "מה יהיה? האם אנחנו לקראת משבר כלכלי? כמה זמן משבר הקורונה ימשך? והאם בסוף המשבר ענף רפואת השיניים יחזור להיות כפי שהיה?"
כמובן שאין לי את התשובות המדויקות לשאלות האלה, שהרי הנבואה ניתנה לשוטים, אבל בכל זאת אנסה לענות על חלק מהשאלות הנ"ל ולנתח את המצב בראייה עסקית נקיה ואובייקטיבית שמבוססת גם על משברים שקרו בעבר.

האם יהיה משבר כלכלי?
ובכן, הדבר תלוי בעיקר בשאלה כמה זמן יימשך המשבר הנוכחי. ככל שהוא יימשך זמן רב יותר סביר להניח שהפגיעה תהיה גדולה יותר, ולהיפך.

 

מצד שני, חשוב לזכור שלמדינה אין אינטרס שיהיה משבר כלכלי ושהעסקים יקרסו - העסקים מייצרים הכנסות למדינה, ואם הם יקרסו, לא רק שהם לא יכניסו כסף למדינה, המדינה תצטרך לממן אותם בתשלומי אבטלה וכו', כך שהמדינה תנסה לסייע ככל שניתן ע"י הזרמת כסף לעסקים ולתושבים בצורת מענקים וכו'. ארה"ב לדוגמא כבר הכריזה על הזרמת חבילת סיוע חסרת תקדים לעסקים ותושבי המדינה בשווי של 2 טריליון דולר! בישראל הכריזו (נכון ל- 30 במרץ) על חבילת סיוע בגובה של 80 מיליארד שקל.

 

בשורה התחתונה, בינתיים, כחודש מתחילת המשבר, אין שום משבר כלכלי. השקל חזק, המחירים יציבים ושום דבר אקוטי לא קרה, מלבד עלייה חדה באבטלה שנובעת רק בגלל היציאה של העובדים לחל"ת. נכון, היה הפסד של ימי עבודה, המשק נכנס למצב "המתנה" או הקפאה אם תרצו, אבל משק חזק יכול להתמודד עם הפסד של ימי עבודה. שימו לב לדוגמא מה קורה כל שנה בחודש החגים בישראל – יש כ- 12 ימי עבודה בלבד ושום עסק לא קורס מזה.

כדאי לזכור דבר נוסף, גם אם יהיה משבר כלכלי במידה מסוימת, ברוב המקרים אפשר להתגבר עליו - משק חזק ויציב יכול לספוג זעזועים ולצאת מהם. העולם חווה משברים כלכליים רבים וחמורים וברוב המקרים יצא מהם וחזר לצמוח, הנה כמה דוגמאות למי ששכח: משבר מגפת הסארס - שנת 2003, משבר בועת הדוט.קום – שנת 2000, משבר הסאב-פריים בארה"ב – 2008 וכו'. מיותר לציין שלמרות שמשברים אלה קרו מעבר לים, הם השפיעו באופן ישיר גם על כלכלת ישראל.

וגם לנו לא חסר משלנו - שימו לב לכל הזעזועים בצורת ה"מיני-מלחמות" שהיו כאן בשנים האחרונות – מלחמות בלבנון, מבצעים בעזה, מתיחויות בדרום. מלחמות אלה לא רק שגרמו להשבתה של חלק גדול מהמשק אלא גם גרמו להוצאה אסטרונומית של המדינה למימון הלחימה. כלכלת ישראל נפגעה מכך, אך לא קרסה. אנחנו מעניקים ליווי עסקי למרפאות שיניים בדרום הארץ שאחת לכמה חודשים סובלות מהתראות של צבע אדום עם כל המשתמע מכך, אך למרות זאת, הן בסופו של דבר זוכות לצבע ירוק בחשבון הבנק של המרפאה.

 

הפגיעה הקשה יותר תהיה במרפאות השיניים שהגיעו למשבר כשהן נמצאות בסיכון כלכלי, לדוגמא, מרפאות עם הלוואות גבוהות וללא רזרבות. אבל, הבעיה של מרפאות השיניים האלה היא לא הקורונה אלה בעיות אחרות – עסקים פושטים את הרגל גם בלי קורונה.

 

כמה זמן המשבר הזה ימשך?

אפשר להיות אופטימיים - לכולם יש אינטרס שזה יסתיים כמה שיותר מהר כדי לא להעמיק את המשבר הכלכלי ומדינות כמו סין ודרום קוריאה מתחילות לחזור לשגרה בהדרגה. בנוסף, העולם מתחיל לצאת מההלם הראשוני, ולפתח ולהצטייד במכשור רפואי מתאים, וכמובן להתנהג בהתאם כדי למנוע ככל שניתן את התפשטות הקורונה.

האופטימיים מדברים על חזרה לשגרה תוך חודש, היותר פסימיים מדברים על חודשיים שלושה. שר האוצר משה כחלון אמר (30 למרץ) "מאמין שאחרי פסח המשק יחזור לתפקד בהדרגה", ובאותו היום פרופ' ברבש הכריז לראשונה על "האטה בקצב גידול החולים". חשוב לזכור שהחזרה לשגרה לא תהיה בבת אחת אלא בהדרגה. מדובר בתהליך שייקח מספר חודשים עד שהמשק יחזור לפעול בתפוקות ובהיקפים כמו לפני פרוץ המשבר.

אין ספק שהמשק לא יחזור לקדמותו, לפחות לא בשנה הראשונה אחרי סוף המשבר. לדוגמא, סביר להניח שאחוז האבטלה יעלה ולא יחזור לרמתו הנמוכה ( 3.5% ) כפי שהיה לפני המשבר. עם זאת, ההערכות הן (אם לא תהיינה הפתעות משמעותיות) שלא נגיע למצב של מיתון כלכלי.

 

איך המשבר הזה ישפיע על ענף רפואת השיניים?

ובכן, להערכתי הפגיעה בענף לטווח הארוך לא תהיה גדולה, אם בכלל, וכל רופא שיניים צריך להיות שמח בימים אלה שהוא רופא שיניים ולא עוסק בענפים אחרים. ישנם ענפים רבים שהפגיעה שם תהיה הרבה יותר גדולה מאשר בענף רפואת השיניים - אנשים יכולים לוותר בקלות רבה יותר על שדרוג האוטו, שיפוץ המטבח, או לצאת לטיול יקר לתאילנד, מאשר על טיפולי שיניים שיאפשרו להם לחייך וללעוס את האוכל.

 

יותר מכך, ההערכה שלי היא שמיד בתום המשבר צפוי "בוסט" של עבודה במרפאות השיניים שנובע מכל אלה שדחו את הטיפולים שלהם בגלל המשבר. הרי בעיות השיניים שלהם לא הסתדרו מעצמן בזמן שהם ישבו בבית. מרפאות השיניים שירוויחו מכך הן אלה שיהיו מאורגנות ומוכנות היטב בסוף המשבר.


ומאיפה יהיה לציבור כסף אחרי המשבר? יהיה גם יהיה! כולם מדברים על הפסד ימי העבודה, אך אף אחד לא מדבר על כמה כסף הציבור יחסוך השנה בהשוואה לשנה שעברה? בפסח 2019 יותר ממיליון ישראלים טסו לחו"ל, ואלה שנשארו בארץ בילו (חלקם) בקניונים וגיהצו את כרטיסי האשראי בהתאם. כל זה לא הולך לקרות בפסח הקרוב, כך שהציבור יחסוך כסף רב.  

 
האם מרפאות השיניים יכולות להפיק תועלת מהמשבר הזה?

הגענו לחלק החשוב ביותר במאמר: כמובן שמרפאות שיניים יכולות להפיק תועלת מהמשבר הזה! צ'רצ'יל הגדול אמר באירוניה: "אתה אף פעם לא רוצה לבזבז משבר טוב". משברים יוצרים הזדמנויות  - חברות ענק כמו גוגל, עלי-בבא, סיסקו ופייפ אל, וזום בימים אלה קמו והצליחו בזכות משברים. המשבר הנ"ל יוצר הרבה הזדמנויות גם עבור מרפאות השיניים – אומרים שעכשיו "מערבבים את הקלפים מחדש" ולכן צריך לבדוק טוב טוב איך כל מרפאה יכולה לנצל את זה לטובתה.
 
הנה כמה דוגמאות: כאמור, האבטלה צפויה לעלות, שזה אומר שיהיו עובדים חדשים רבים שייכנסו למעגל מחפשי העבודה ויקלו על מצוקת כוח האדם הידועה בענף. כך שאם אתה מחפש מזכירה/מנהלת/סייעת הרבה זמן, זה הזמן הכי טוב להשיג. הזדמנויות נוספות יכולות להגיע מכיוון של כאלה שהחליטו שהם לא רוצים להמשיך להיות שכירים ושאחרי המשבר הם רוצים לקנות מרפאה פעילה, כך שאם חשבת למכור את המרפאה שלך, זה הזמן להציע אותה למכירה.

הזדמנויות נוספות יכולות להגיע מלקוחות שמרפאת השיניים שלהם נסגרה והם מחפשים מרפאה אחרת לטפל, או כאלה שבעקבות המשבר החליטו ש"החיים קצרים וחיים רק פעם אחת" ולכן הם שוברים את החסכונות ורוצים להגשים את החלום שלהם ולהשיג "חיוך הוליוודי".

יהיו הרבה הזדמנויות ומי שירוויח מהן ויידע לנצל אותן הם רק אלה שלא יכנסו למירמור ולתסכול על מר גורלם, אלא אותם אלה שיחליטו להפוך את הלימון ללימונדה.

 

מתלבטים בדילמה ? מוזמנים ליצור איתי קשרמתעניינים ביום שאחרי המשבר?  מוזמנים לוובינר LIVE עם גבריאל אסולין

"איך משבר הקורונה עומד להשפיע על ענף רפואת השיניים?"
ביום ראשון 5.4.2020 בשעה 18.00

ההשתתפות במפגש הינה ללא עלות והיא תתקיים דרך ZOOM ורק נדרשת מכם הרשמה מראש. 
כל שעליכם לעשות להירשם כאן, ולציין בהערות "רישום וובינר". 
ביום המפגש (כעשר דקות לפני מועד הוובינר) תקבלו דרך וואצאפ קישור כניסה.


לא לפספס.. יהיה מעניין!בשורות טובות לכולם,
גבריאל אסולין
מנכ"ל ובעלים
פתרונות עסקיים למרפאות שיניים

הירשמו לניולזטר

הירשמו וקבלו טיפים שיווקיים, מאמרים ועוד ישירות למייל שלכם
אנא מלאו את טופס - הירשמו לניולזטר
0.194803